DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak 21°C
Parçalı Bulutlu

Zonguldak OBS Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi

REKLAM ALANI
19.10.2020
76
A+
A-

obs.beun.edu.tr

Öğrenci Girişi : https://obs.beun.edu.tr/oibs/ogrenci/login.aspx

Öğrenci No Sorgulama: https://obs.beun.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx

Akademisyen Girişi : https://obs.beun.edu.tr/oibs/akademik/login.aspx

OBS Sistemine giriş bilgileri 25.08.2020 itibari ile değişmiştir. Kullanıcı Adı kısmına Sicil numaranız, Şifre kısmına Sisteme kayıtlı Tckimlik numaranızın ilk 5 hanesi atanmıştır.Giriş yaptıktan sonra şifre değişikliği yapabilirsiniz.

Ayrıca E-Devlet İle Giriş kısmından E-devlet şifrenizle de giriş yapabilirsiniz.

2020-2021 Güz Dönemi Ders Ekle/Sil işlemleri 12.10.2020 saat 10.00 da başlayacaktır. Kesinleştirme İşlemi yapabilmek için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi

AKTS VE TYYÇ Kataloğu Nedir?

Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS), öğrenci merkezli, öğrencinin iş yüküne dayalı bir kredi sistemidir. Öğrencinin bir dersi başarıyla tamamlayabilmesi için yapması gereken çalışmaların tümünü (teorik ders, uygulama, seminer, bireysel çalışma, sınavlar, ödevler vb.) ifade eden bir değerdir.

Bologna Süreci’nin Türkiye’de uygulanması aşamasında, AKTS en önemli çalışma alanlarından biridir. Son yıllarda, Türkiye’deki birçok üniversite kendi kredi ve notlandırma sistemlerini AKTS prensiplerine uyumlaştırma çalışmalarını yoğunlaştırmış durumdadırlar.

Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi (TYYÇ) Avrupa Birliği (AB) tarafından 2000 yılında yayınlanan Lizbon Stratejisi hedefleri ve ülkemizin 2001 yılında dahil olduğu Bologna Süreci hedeflerine yönelik olarak, Bologna Süreci’ne üye ülkelerin yükseköğretim sistemlerinde şeffaflık, tanınma ve hareketliliği artırma amaçlarıyla 2010 yılına kadar oluşturmayı taahhüt ettikleri “yükseköğretim alanında ulusal yeterlilikler çerçevesi geliştirme” yi ifade etmektedir. Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi, ulusal ve uluslararası paydaşlarca tanınan ve ilişkilendirilebilen yeterliliklerin belirli bir düzen içerisinde yapılandırıldığı bir sistemdir. Bu sistem aracılığıyla, yükseköğretimde tüm yeterlilikler ve diğer öğrenme kazanımları açıklanabilir ve tutarlı bir şekilde birbiri ile ilişkilendirilebilir.

Bülent Ecevit Üniversitesi, Bologna Süreci’ne uyumlu olarak oluşturulan akademik programları ve Bülent Ecevit Üniversitesi’nin eğitim anlayışı ile hedefleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek amacıyla AKTS ve TYYÇ Kataloğu’nu özel olarak hazırlamıştır. AKTS ve TYYÇ Kataloğu’nda, derslerin AKTS kredileri, öğrenci iş yükleri, değerlendirme süreçleri ve bunlarla ilgili tüm bileşenler adım adım açıklanmıştır.

AKTS ve TYYÇ Kataloğu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen Ulusal Yeterlilikler ile Bologna Süreci uygulamalarını birleştiren bir bilgi paketidir.

Bu bilgi paketinin yararlanıcıları, öğretimi yapılan akademik programlarla ilgili bilgilere ulaşabilmenin yanı sıra, hem Zonguldak’ta hem de Bülent Ecevit Üniversitesi’nde eğitim-öğretimin dışındaki öğrenci yaşamıyla ilgili pratik bilgiler de edinebileceklerdir.

Ders Alma İşlemleri

  1.  Ders Alma işlemleri Güz ve Bahar Dönemleri başında Akademik Takvimde belirtilen tarihler arasında yapılmaktadır.
  2. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Öğrenci Bilgi Sistemi kullanılır, öğreniminiz süresince birçok işleminizi gerçekleştireceğiniz bir sistemdir.
  3. Öğrenim görülecek Bölüm/Program’a ait öğretim planları (öğrenim süresi boyunca başarılması gereken dersleri gösteren belge) https://obs.beun.edu.tr/oibs/bologna/ adresinde ilan edilecektir. Her öğrencinin bu planları edinmesinde ve incelemesinde fayda vardır.

Öğretim Planlarında yer alan;
TR, PR, L, KR ifadeleri:

TR: Teori, PR: Uygulama, L: Laboratuar, KR: Kredi

ECTS (veya AKTS) ifadeleri:

ECTS (İngilizce): European Credits Transfer System, AKTS (Türkçe): Avrupa Kredi Transfer Sistemi anlamına gelmektedir

https://ogrenci.beun.edu.tr/ders-alma-islemleri.html

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.