DOLAR 7,7259
EURO 9,0561
ALTIN 468,52
BIST 9,9968
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Zonguldak 22°C
Parçalı Bulutlu

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI.. ZONGULDAK…

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI.. ZONGULDAK…
REKLAM ALANI
22.08.2020
265
A+
A-

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda bazı had ve limitler, yatırım teşvik bölgeleri listesi ve teşvik konuları yeniden düzenlendi.

Zonguldak 3. Teşvik bölgesinde yer aldı. Bartın 4. Bölgede, Karabük 2. Bölgede yer aldı.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, faiz veya kâr payı desteği tutarı, bölge ayrımı olmaksızın AR-GE ve çevre yatırımlarında 1 milyon TL’den 1,8 milyon TL’ye çıkarıldı.

Kararla, yatırım teşvik uygulaması bölgeleri;

  • 1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla ve Tekirdağ,
  • 2. Bölge: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Bozcada ve Gökçeada ilçeleri hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya ve Yalova,
  • 3. Bölge: Adana, Burdur, Düzce, Gaziantep, Karaman, Kırıkkale, Kütahya, Mersin, Samsun, Trabzon, Rize, Uşak ve Zonguldak,
  • 4. Bölge: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Nevşehir ve Sivas,
  • 5. Bölge: Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli ve Yozgat,
  • 6. Bölge: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van ile Bozcada ve Gökçeada ilçeleri olarak yeniden düzenlendi.

Düzenlemeye göre, yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik kullanılmış komple tesis yatırımları hariç olmak üzere, kullanılmış makine ve teçhizat ile belediyelerin yapacağı yatırımlar için faiz ve kâr payı desteği uygulanmayacak.

Beşinci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanacak öncelikli yatırım konuları arasına asgari yatırım tutarı aranmaksızın ihtisas serbest bölgelerinde gerçekleştirilecek yazılım ve bilişim ürünleri üretimi yatırımları eklendi.

Özel sektör tarafından yapılacak şehirlerarası yük ve/veya yolcu taşımacılığına yönelik demiryolu yatırımları ile şehir içi yük taşımacılığına yönelik demiryolu yatırımları, Asgari 50,000 metrekare kapalı alana sahip uluslararası fuar yatırımları ile asgari 5 milyon TL tutarındaki atık geri kazanım veya bertaraf tesisi yatırımları ise bu liste kapsamından çıkarıldı.

Kararın geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle, imalat sanayiine yönelik düzenlenen yatırım teşvik belgeleri kapsamındaki yatırım harcamaları için; 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bina-inşaat harcamalarında KDV iadesi uygulanması hüküm altına alındı.

Kararla ayrıca, tütün ürünleri imalatı, güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında; modernizasyon niteliğindeki yatırımlar, 240 KW altı kapasitedeki (çatı dahil) yatırımlar ile doğal asfalt, bitüm, petrol bitümü, mineral katran veya zift esaslı bitümlü karışımlar üretimine yönelik yatırımlar teşvik edilmeyecek veya teşviki belirli şartlara bağlı yatırım konuları arasında dahil edildi.

Yapılan değişiklikle, bir veya birkaç yerde gümrükleme ve sigortacılık hizmetlerinin de sunulduğu antrepo, elleçleme-paketleme ve otomasyon hizmetlerini birlikte içeren, entegre lojistik yatırımları için teşvik belgesi düzenlenmesi için öngörülen asgari 10.000 metrekare toplam kapalı alan şartı 5.000 metrekareye indirildi.

Bu kapsamda spor tesisleri için teşvik belgesi düzenlenebilmesi için öngörülen 10 milyon TL’lik sabit yatırım şartı da 15 milyon TL’ye çıkarıldı.

Karar değişikliğiyle, alt bölge desteklerinden yararlanabilecek ilçeler de yeniden düzenlendi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.